Medale – III Nocny Bieg Powstańca

Przedstawiamy projekty medali na III Nocny Bieg Powstańca.  Medal biegu głównego pozostaje w podobnej formie jak we wczesniejszych edycjach. Z tą rożnicą że w pierwszej edycji był goły kotylion z godłem powstania na tarczy to w drugiej dodane zostały skrzyżowane szable a w trzeciej są skrzyżowane osadzone na sztorc kosy powstańcze. Staramy sie trzymac tego modelu i w nastepnych edycjach (o ile sie odbędą) bedziemy dodawac i zmieniać pewne elementy ( cos podobnego jak w klasach orderów). Może kiedyś znawcy patrząc na medal od razu powiedza , ktora to edycja biegu.Medal 3 NBPMedal w biegu krotkim nazwanym Pro Memoria 1863 jest  to medal biegu głównego ale został umieszczony na ryngrafie  w nawiazaniu do miejsca gdzie odbywa się bieg . W Studzienicznej  jest kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej  ktory został zbudowany w 1847 r. Napis Zachować Honor został wziety ze starego ryngrafu powstanca z 1863r , uważamy że  biegacza to motto takze powinno zobowiazywać.  Tak na marginesie chcielibyśmy wspomnieć że zawodnicy biegu głównego mogą w ramach rozgrzewki przebiec krotki bieg i dostać drugi medal. Dla startujacych w biegu głównym drugi zapis na bieg krótki wynosi 20 pln (cena medalu). Zapisy na miejscu  startu.

Medal Pro Memoria 1863Ryngraf (z niem. ringkragen, blacha napierśna, staropol. kaplerz) – rodzaj medalionu, zwykle w kształcie tarczy z rysunkiem o tematyce religijnej, czasem heraldycznej później z godłem państwowym. Wywodzi się od obojczyka, części zbroi noszonej przez rycerzy pod szyją, często ozdabianej motywami religijnymi, zwłaszcza maryjnymi. Od XVI wieku stopniowo zmniejszany i stosowany samodzielnie, bez reszty zbroi, w XVII wieku przyjął obecną formę ozdoby patriotyczno-religijnej, zatracając znaczenie ochronne. Ryngrafy noszone były szczególnie często przez żołnierzy ugrupowań podkreślających swój patriotyzm i przywiązanie do religii katolickiej – m.in. przez konfederatów barskich, powstańców styczniowych z 1863stary ryhgraf roku, żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Dziś wieszany na ścianie jako patriotyczna dekoracja.

Tak powinny wygladać na żywo…fot. Andrzej Sidor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>