A TY już się wstąpiłeś do oddziału !!!!!

fot. Andrzej Sidor fot. Andrzej Sidor stara mapa 3nbpPo długim świateczno-noworocznym okresie rui i poróbstwa witamy wszystkich ochotników chętnych do zasilenia oddziału powstańczego , który 25 stycznia rusza w bój. Mimo wzrostu cen broni i amunicji po klasie sredniej do oddziału zaczyna zgłaszac sie bogata szlachta , która tez chce posmakowac powstańczego losu  (….Wycieńczeni byliśmy ogromnie. Od dwóch dni nic nie jedliśmy, tak samo i konie, na których nie można było zapiąć kulbak……) i błyszczeć w towarzystwie medalem zawieszonym na szyi .
Gdzie bedziemy walczyć i jakimi drogami sie poruszac to zależy gdzie Moskala wojsko stanie (…… że jego partja, włączając w to nawet forpoczty, więcej niż przez 7 tygodni nie widziała żadnego Moskala…”). My też przy naszych skromnych siłach Moskala unikać będziemy !
Liczba ochotników przekroczyła juz setkę więc przed naszym kwatermistrzem nastepny problem -zapewnienie furażu. Jako że w tym czasie posiłek był skromny (……po zmówieniu rannego pacierza dostaliśmy po kieliszku wódki i kawałku chleba z kawałeczkiem słoniny, co stanowiło nasze śniadanie………..Zazwyczaj wówczas jadano dwa razy dziennie, a główny, gorący posiłek, najczęściej zupę na mięsie, spożywano wieczorem……) to i o tym kieliszku gorzałki to możecie zapomnieć gdyż (……problemem wielu oddziałów było nadużywanie alkoholu . Jeden z dowódców partii, Władysław Sokołowski, ps. Iskra, został nawet skazany na karę śmierci przez sąd wojenny za rozpijanie żołnierzy i organizowanie hulanek w swoim oddziale……) nie chcemy podzielić losu w/w.
Postaramy sie mimo wszystko wszystkich nakarmić i napoić bezalkoholowym cieńkuszem (skromnie po chrześcijańsku)  bez naruszania zasobów piwniczki księdza dobrodzieja.

Prosiemy, prosiemy !!
Organizatory☠️

Zapisy: https://elektronicznezapisy.pl/event/4381.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>